Hrvatski rukometni klub Gorica

Rukomet u Velikoj Gorici igra se od 1955. godine, te klub djeluje pod imenom RK Radnik do 1963. godine kada dolazi do prekida djelovanja, uz jedan period aktiviranja 1968. do 1969. godine. Godine 1977. ponovno počinje s radom na prijedlog tadašnjih omladinaca Josipa Vuksana, Željka Stepanića i Aleksandra Božića. Klub nastupa u županijskoj ligi (tadašnjoj međuopćinskoj ligi). U tom periodu u klubu su bili treneri Zlatko Koren, Žika Reljić, Josip Vuksan, Igor Panadić, Radomir Pašić i Gorki Grgurev.

1985. godine juniori RK Radnik (generacija rođena 1970.) kvalificirali su se i nastupili na završnici Prvenstva Hrvatske u Kutini.

Godine 1989. seniori ulaze u regionalnu ligu, te zatim 1990. godine u Hrvatsku rukometnu ligu. Godine 1992. Juniori (generacija rođena 1974.) plasirali su se na završnicu PH u Bjelovaru. Od samostalnosti Hrvatske države reorganizacijom liga, seniori Rukometnog Kluba Radnik natječu se u Drugoj ligi-zapad, te klub mijenja ime u Hrvatski rukometni klub Gorica. Odmah te sezone osvaja prvenstvo i plasira se u 1.B rukometnu ligu, koju igra do 1999. godine. Reorganizacijom liga klub ispada u 3.rukometnu ligu središte te tu dvije sezone za redom osvaja prvenstvo i 2001. godine ulazi u Drugu ligu-zapad. U tom periodu od 1989. godine treneri u klubu su bili: Gorki Grgurev, Rudi Carek, Zvonko Kardum, Damir Sertić, Branko Lončarević, Milivoj Šarko, Zvonko Perković, Mile Bobić, Dinko Vuleta, Robert Papić, Mladen Tušek, Darko Šipoš.

Ulaskom u Drugu ligu kreće razvoj kluba te se u klubu još više pažnje posvećuje radu s mladima, tako da se u klubu radi sa šest selekcija: minići, dječaci, mlađi kadeti, kadeti, juniori i seniori. Godine 2004. seniorska momčad pod vodstvom trenera Zdravka Malića i Darka Šipoša osvojila je prvo mjesto u Drugoj ligi-zapad sa samo dva poraza i kroz kvalifikacije protiv ekipa Umaga, Bjelovara, Preloga, Karlovca i Zadra izborila ulazak u Prvu Hrvatsku rukometnu ligu (sadašnju Premijer ligu). Igrači koji su izborili taj uspjeh su: Hrvoje Pekera (kapetan), Igor Totić Miroslav Maravić, Tomislav Mesarov, Dario Zrnić, Stjepan Crnolatac, Matko Jurinović, Robert Lazić, Mario Turan, Matija Černetić, Krunoslav Konjar, Zlatko Horvat, Josip Čale, Josip Dijanić, Ivo Nedić, Trpimir Petrač, Siniša Žigić, Gordan Šimunić, Zoran Pašić, Mario Crnolatec. Predsjednik kluba bio je Jakov Sučić.

U prvoj sezoni 2004/2005. u najvišem rangu natjecanja trener je bio zlatni olimpijac Vladimir Jelčić, te je osvojeno 11.mjesto, a u Hrvatskom rukometnom kupu HRK Gorica je izborila polufinale i na završnom turniru u Osijeku osvojila 3.mjesto. Sljedeće sezone trener je Dario Zrnić, a nakon njega Hrvoje Pekera, te se u najvišem rangu natjecanja igra se do 2008. godine kada se ispada u jedinstvenu 1.B ligu. Vodstvo kluba preuzima Neven Karas, a za trenera dolazi Tomislav Mesarov, te je 2010. godine nakon dvije sezone igranja 1.B lige osvajanjem 1. mjesta izboren povratak u Premijer ligu.

Sezone 2010/2011. osvojeno je izvrsno 6. mjesto u najvišem rangu natjecanja. U klubu je te sezone igrao i Hrvatski rukometni reprezentativac Ilija Brozović.

Sezone 2011./2012. ekipu preuzima trener Marinko Karavanić, a u tijeku sezone mijenja ga Hrvoje Pekera. U sezoni 2012/2013. treniranje ekipe preuzima Zvonimir Bilić proslavljeni Hrvatski reprezentativac.

Od sezone 2013. godine ekipu u Premijer ligi vodi Hrvoje Pekera, te je ostvaren povijesni uspjeh i osvojeno je 4. mjesto u Premijer ligi i HRK Gorica će sezone 2017/2018. nastupiti u EHF kupu.

U klubu 5 trenera predano radi s mladima, te se natječu u kategorijama: minići, dječaci A, dječaci B, mlađi kadeti, kadeti i druga momčad (juniori) u 3. ligi središte.

2001. godine juniori (rođeni 1983.) osvojili su 5.mjesto na završnici Prvenstva Hrvatske u Biogradu, a 2004. godine dječaci (rođeni 1992.) osvajaju 12. mjesto na PH u Čakovcu.

Godine 2005. generacija mlađih kadeta (rođeni 1990.) izborila je nastup na završnici Prvenstva Hrvatske u Rijeci, a 2006. godine u Novoj Gradiški i Požegi ponovno dječaci (rođeni 1992.) osvajaju 9. Mjesto na završnici PH. Osvajani su međunarodni turniri za mlade u Oslu (Norveška), Veszpremu (Mađarska), Beču (Austrija), Hvličkovom brodu, Karvini (Češka),... Mnogi tih mladih igrača danas nose dres seniorske momčadi HRK Gorica u Premijer ligi.

HRK Gorica 2004.-2005.

Momčad iz povijesne prve sezone u Premijer ligi 2004/2005.

Stoje s lijeva: Gorki Grgurev (trener vratara), Krunoslav Ercegovac, Miroslav Maravić, Tomislav Mesarov, Matko Jurinović, Robert Lazić, Mario Turan, Matija Černetić, Mate Svalina, Branimir Bouček, Darko Šipoš (pomoćni trener), Vladimir Jelčić (trener).

Čuče s lijeva: Josip Dijanić, Luka Pejčić, Ivo Nedić, Hrvoje Pekera (kapetan), Trpimir Petrač, Siniša Žigić, Gordan Šimunić, Goran Bobić, Zoran Pašić.